Sygnalizatory ppoż – krótka charakterystyka urządzeń

wpis w: Poradnik | 0

Sygnalizatory pożarowe to urządzenia, które służą do wykrywania i sygnalizowania obecności ognia. Są one często stosowane w zakładach przemysłowych, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Sygnalizatory pożarowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, plastik. Najczęściej spotykanymi typami są sygnalizatory świetlne i dźwiękowe.

Głównym celem sygnalizatorów dźwiękowych pożarowych jest ostrzeganie ludzi o zagrożeniu. Mogą one być stosowane w różnych miejscach, takich jak biura, szkoły, sklepy i domy. Sygnalizatory dźwiękowe mogą być wykonane z metalu lub plastiku. Najczęściej spotykanymi typami są kolumnowe i sufitowe.

Sygnalizatory ppoż – rodzaje i modele urządzeń alarmowych

Główne rodzaje sygnalizatorów ppoż to:

– kolumnowy,
– sufitowy.

W zależności od sposobu montażu można wyróżnić także sygnalizatory zewnętrzne i wewnętrzne. Jak sama ich nazwa wskazuje jedne dedykowane są do montaży wewnątrz budynku drugie na zewnątrz.

Wyróżnia się również:
– sygnalizatory bezprzewodowe,
– sygnalizatory na baterie,
– sygnalizatory przemysłowe.

Oprócz podziału na sposób montażu sygnalizatory ppoż można wyróżnić również ze względu na sposób działania. Tutaj wyróżniamy między innymi sygnalizatory głosowe, optyczne, akustyczne. Jeśli chodzi o zasadę działania sygnalizatorów wiele zależy od modelu urządzenia. Dla przykładu jedne modele sygnalizatorów generują błyskowy sygnał optyczny, inne sygnalizują za pomocą sygnału akustycznego ( komunikatu słownego).

Co warto wiedzieć przed zakupem sygnalizatora?

Wybór sygnalizatora wymaga wiedzy na temat urządzeń ppoż. Dlatego też zakup sygnalizatorów powierza się zwykle specjalistom lub osobom, które na co dzień tworzą i zajmują się opracowywaniem systemów przeciwpożarowych. Jako, że jest to grupa specjalistycznych urządzeń musimy mieć na uwadze to z jakiego materiału są wykonane sygnalizatory, czy dany model jest dedykowany do montażu wewnątrz budynku czy na zewnątrz (sygnalizatory zewnętrzne). Nie bez znaczenia jest sposób alarmowania, urządzenia te dzielą się na optyczne, głosowe i akustyczne. Chcąc zapoznać się z całą dostępną ofertą sygnalizatorów ppoż warto odwiedzić stronę producenta. W2 to jeden z bardziej znanych producentów w dziedzinie sygnalizatorów różnego przeznaczenia. Cała dostępna oferta sygnalizatorów przeciwpożarowych dedykowanych do montażu na zewnątrz i wewnątrz budynku na stronie https://w2.com.pl/