Rola trenera w przedsiębiorstwie

wpis w: Firmy, Poradnik | 0

Zatrudnianie nowego pracownika, poszerzanie oferty firmy – to tylko niektóre sytuacje, w których konieczne jest przeprowadzanie szkoleń dla pracowników, które dadzą im wiedzę i poszerzą ich kompetencje. Te powinni prowadzić trenerzy, a coraz wyraźniejszym trendem jest posiadanie trenerów wewnętrznych.

szkolenia dla trenerów

Dlaczego firma powinna mieć trenerów?

Rola trenera w przedsiębiorstwie jest na tyle istotna, że będąc szefem firmy, powinniśmy zdecydowanie przemyśleć jego zatrudnienie. Wiele firm korzysta też z modelu mieszanego, czyli zatrudnienia trenera wewnętrznego, ale jednocześnie korzystania z usług trenerów zewnętrznych, co może przynieść bardzo dobre efekty. Dlaczego jednak nie przerzucić całej pracy na trenerów zewnętrznych, nie tworząc stanowiska trenerskiego wewnątrz firmy?

Szkolenie z pracownikami – nowymi czy obecnymi – może mieć różne cele. Niezależnie od nich, zawsze jednak głównym oczekiwanym efektem jest osiągnięcie nowych celów biznesowych. Jeśli chodzi zaś o szkolenia typowo związane z firmą – jej produktami czy usługami – nikt nie będzie potrafił przekazać tej wiedzy lepiej niż wewnętrzny trener. Nie chodzi tylko o znajomość produktów oraz metod sprzedaży – znajomość firmy od podszewki, którą będzie miał tylko wewnętrzny trener, zaowocuje szkoleniem na miarę potrzeb tej konkretnej firmy.

trening

Czym zajmuje się trener wewnętrzny?

Najprościej można by było odpowiedzieć na to pytanie tak, że trener wewnętrzny prowadzi w firmie szkolenia, to jednak dużo za mało. Przed samym przeprowadzeniem szkolenia należy bowiem je zaplanować, kompleksowo opracowując jego program, zaś po szkoleniu konieczna jest ewaluacja oraz projektowanie kolejnych działań, by stale wspierać pracowników w rozwoju.

By trener mógł dobrze wykonywać swoją pracę, trzeba mieć na uwadze to, że sam również potrzebuje szkoleń, które zaktualizują i poszerzą jego wiedzę. Szkolenia dla trenerów warto jednak traktować jako inwestycję i oszczędność – o wiele bardziej opłacalne jest bowiem zatrudnienie w firmie trenera i wysyłanie go na szkolenia niż każde niezbędne w firmie szkolenie zlecać trenerowi zewnętrznemu. Trener wewnętrzny bowiem nie tylko przeprowadzi niezbędne szkolenia, ale także będzie specjalistą potrafiącym określić bieżące potrzeby szkoleniowe, zbadać potrzeby pracowników i ustalać plany szkoleń. Trener wewnętrzny często pełni też funkcję łącznika pomiędzy kadrą zarządzającą a pracownikami, co może w wymierny sposób przełożyć się na lepsze relacje i wzajemne zrozumienie, a w konsekwencji – na lepsze wyniki firmy. To chyba wystarczająca ilość argumentów za zatrudnieniem trenera wewnętrznego!