Poznaj kryteria wyboru dobrego tabletu graficznego

wpis w: Poradnik | 0

Tablet graficzny to niezwykle popularne urządzenie wśród grafików cyfrowych, malarzy, rysowników i projektantów. Tablet graficzny początkowo był zarezerwowany dla profesjonalistów ze względu na swoją cenę lub złożoność związanego z nim oprogramowania, ale dziś już tak nie jest. Sprawdź jaki tablet wybrać.

Rodzaje tabletów graficznych

Istnieją dwa główne typy tabletów graficznych o różnej budowie i funkcjach.

Pierwszy typ tabletu graficznego nie ma własnego ekranu. Jest to arkusz papierowej powierzchni roboczej. Będziesz rysować na nim rysikiem dostarczonym w zestawie lub zakupionym osobno, a efekt końcowy Twojej pracy pojawi się w czasie rzeczywistym na ekranie komputera. Taki tablet zwykle ma też przyciski odpowiadające przyciskom myszy. Wyprowadzenia dołączane do rysików często posiadają wymienne końcówki, różniące się np. stopniem pochylenia lub możliwością zdefiniowania czułości poprzez ustawienia tabletu graficznego.
Drugi typ tabletu graficznego to urządzenie z własnym wyświetlaczem. Efekt Twojej pracy widoczny jest bezpośrednio na tablecie. Takie urządzenie, którego działanie jest niemal identyczne jak klasycznego tabletu, działa na zasadzie ekranu dotykowego. Każda wykonana operacja jest natychmiast widoczna w miejscu, w którym rysujesz rysikiem. Ten typ tabletu graficznego jest na ogół znacznie droższy od standardowych tabletów, ale oferuje naturalne warunki pracy, do których przyzwyczajonych jest wielu grafików.

 

Kryteria wyboru tabletu graficznego

Powierzchnia robocza tabletu – rozmiar tabletu graficznego to kwestia indywidualna, ale bardzo ważna. Niektórzy uważają, że lepiej zacząć od bardzo popularnego sprzętu formatu A4, który jest zbliżony do zwykłego arkusza papieru. Sam rozmiar tabletu graficznego to tylko kwestia preferencji i wszystko zależy od tego, jak lubisz tworzyć. Niektórzy ludzie nie lubią rysować na ogromnej powierzchni, podczas gdy inni cieszą się największymi możliwościami twórczymi.

Rozdzielczość tabletu graficznego – o wiele łatwiej będzie wybrać rozdzielczość tabletu graficznego niż jego rozmiar. W tym przypadku problem jest prosty: im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Praca z tabletem o wysokiej rozdzielczości będzie przyjemniejsza, bardziej płynna i z dużą precyzją odwzorowuje wszystkie krzywe i detale. Rozdzielczość tabletu graficznego jest zwykle podawana w LPI.

Precyzja rysika – w przypadku rysika tabletu graficznego zasada jest taka sama, jak w przypadku rozdzielczości: im wyższa dokładność (minimalna dokładność 0,5 mm i optymalna dokładność 0,25 mm) oraz im wyższy poziom nacisku, tym lepiej.

Tablety graficzne dla początkujących jak i zaawansowanych dostępne na stronie sklepu internetowego – https://huion.com.pl/11-tablety-graficzne.