Po co przeprowadza się badania kompatybilności elektromagnetycznej?

wpis w: Przemysł | 0

Każdego dnia korzystamy z różnorodnych urządzeń elektronicznych. Można śmiało powiedzieć, że ich liczba rośnie w zastraszającym tempie. Nad budową i projektem każdego z nich czuwa sztab ekspertów, bowiem zanim dany produkt zostanie dopuszczony do sprzedaży, musi spełniać określone normy. Ich brak może mieć dla producenta nie tylko poważne konsekwencje finansowe, ale również prawne. Aby uniknąć takiego stanu rzeczy, konieczne będą specjalistyczne badania kompatybilności elektromagnetycznej. Po co się je dokładnie przeprowadza i gdzie najlepiej jest je wykonać? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

 

Badania kompatybilności elektromagnetycznej – wstępne informacje 

 

Wszystkie urządzenia elektroniczne, bez względu na to, czy są to specjalistyczne sprzęty czy te, z których korzystamy we własnym domu, wzajemnie na siebie oddziałują. Oznacza to, że emitują oraz odbierają fale elektromagnetyczne. Skutkiem tego może być ich wzajemne zakłócanie działania. 

 

W tym miejscu kluczowe jest pojęcie kompatybilności elektromagnetycznej. Co się pod nim kryje? Otóż jest to zdolność do pracy sprzętu w określonym środowisku elektromagnetycznym. Każde urządzenie musi być bowiem odporne na zaburzenia, które są emitowane przez pozostałe sprzęty działające w pobliżu. Znajdujące się obok siebie urządzenia nie powinny negatywnie wpływać na wzajemne działanie. Badania kompatybilności elektromagnetycznej pozwalają nam zatem sprawdzić, czy konkretne urządzenie elektroniczne jest zgodne z obowiązującymi normami. To z kolei daje nam gwarancję jego niezawodnego działania, a także bezpieczeństwo użytkowania. 

 

Gdzie zrobić badania kompatybilności elektromagnetycznej?

 

Jak już zostało wspomniane, badania kompatybilności elektromagnetycznej pełnią kluczową rolę, aby dane urządzenie elektroniczne mogło prawidłowo działać lub być w ogólne dopuszczone do sprzedaży. W tym celu wszelkie testy warto przeprowadzić w doświadczonym laboratorium. 

 

Najlepszym miejscem do przeprowadzenia badań kompatybilności elektromagnetycznej, będzie laboratorium posiadające akredytację związaną z badaniami kompatybilności elektromagnetycznej, która została wydana przez Polskie Centrum Akredytacji. Znajdziemy tam nie tylko najlepszy sprzęt, ale również zespół doświadczonych ekspertów. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.w2.bydgoszcz.pl/laboratorium-emc/.