Opaski i łańcuchy śniegowe. Kiedy po nie sięgać, które wybrać?

wpis w: Motoryzacja, Podróżowanie | 0

Poruszanie się po zaśnieżonych i oblodzonych drogach zwłaszcza w górach, gdzie duże nachylenia sprawiają, że trudno jest nam podjechać pod górkę. Warto w takich warunkach skorzystać z pewnych udogodnień. Są nimi łańcuchy śniegowe oraz opaski. Po które z nich sięgnąć i w jakich warunkach?

Po co nam łańcuchy i opaski śnieżne?

Zimowa aura w naszej szerokości geograficznej bywa naprawdę kapryśna. Zwłaszcza w terenach górskich ośnieżona nawierzchnia szybko weryfikuje nasze przygotowanie. W takich przypadkach w bagażniku warto mieć łańcuchy śniegowe lub chociaż opaski. Pomoże nam to w poruszaniu się po trudnej nawierzchni.

Łańcuchy śniegowe

Łańcuchy śniegowe składają się z łańcuchów zakładanych na koła, które są ze sobą bezpośrednio połączone. Metal sprawia, że są one niezwykle wytrzymałe i opierają się nawet najtrudniejszym warunkom.

Opaski śniegowe

Opaski śniegowe są stworzone z plastiku. Ich zakładanie odbywa się podobnie jak zakładanie opaski zaciskowej. Sam mechanizm jest taki sam. Jednak opaska posiada wypustki, które maja sprawiać, że koła nie będą się obracać na śniegu bez siły tarcia. Opaski kupuje się w paczkach najczęściej po 10 sztuk. Aby osiągnąć jakikolwiek efekt, należy na kole zamontować kilka takich opasek.

Co jest skuteczniejsze opaski śniegowe czy łańcuchy?

Choć montaż opasek jest łatwiejszy niż łańcuchów, to w świetle wszystkich rankingów wygrywają zdecydowanie łańcuchy śniegowe. W większości testów znalezionych w internecie zobaczyć można jak zachowują się opaski na wymagającej nawierzchni mocno ośnieżonej i oblodzonej. Może w warunkach mniejszego opadu śniegu miałyby one jakiekolwiek szanse, w walce z prawdziwie zimową aurą, odpadają wraz z pierwszym mocniejszym naciśnięciem pedału gazu.

Łańcuchy śniegowe znajdziecie w sklepie z akcesoriami samochodowymi Dopasuj Bagażnik, pod adresem https://www.dopasujbagaznik.pl/lancuchy-sniegowe