W ramach zabezpieczenia budynków przed możliwością zajęcia się pożarem stosuje się różne systemy i izolacje ogniowe. W zależności od konstrukcji budynku, powierzchni pomieszczeń, kubatury czy czynników technicznych (przepływ powietrza) dobierane są środki zabezpieczenia przeciwpożarowego czynne i bierne.
Czynne zabezpieczenia przeciwpożarowe
Za bezpiecznie obiektu przed możliwością wystąpienia pożaru dokonuje się przez montaż odpowiednich środków gaśniczych oraz alarmowych i oddymiających. Wśród czynnych zabezpieczeń przeciwpożarowych znajdują się instalacje wykorzystujące wodę (lub w niektórych, szczególnych przypadkach inny środek gaśniczy) do zagaszenia pożaru. Czynne zabezpieczenia ogniochronne to również odpowiednia ilość środków gaśniczych dostępnych na terenie obiektu.
Najczęściej spotykane czynne środki bezpieczeństwa to:
- instalacje alarmowe
- instalacja oddymiająca obejmująca okna oddymiające, klapy dachowe, wentylację pożarową
- układy tryskaczy i zraszaczy
- system hydrantów
- odpowiednio dobrane gaśnice
Bierne zabezpieczenia ogniochronne w obiektach hotelowych
Projektując obiekt budowlany należy uwzględnić konieczność zastosowania biernych zabezpieczeń pożarniczych. Są to elementy budynku, stosowane materiały budowlane i wykończeniowe posiadające odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Bierne zabezpieczenia chronią konstrukcję obiektu przed zajęciem się ogniem, lub jak ma to miejsce w przypadku konstrukcji stalowych izolują poszczególne elementy konstrukcji przed nagrzaniem się i przekroczeniem progu elastyczności.
- Zabezpieczenia ścian, oraz stropów i kanałów wentylacyjnych
- Farby izolacyjne
- Płyty (panele) ogniochronne
- Izolacje ogniochronne
- Zabezpieczenie kabli oraz przepustów instalacji
- Drzwi przeciwpożarowe
Poniżej lista przykładowych wykonawców instalacji przeciwpożarowej, które z powodzeniem można stosować w hotelach i pensjonatach:
POL-POŻ http://pol-poz.pl/izolacje-przeciwpozarowe
Energon http://energon.torun.pl/
Sika Poland pol.sika.com
Więcej na temat izolacji: Nowoczesne sposoby na izolacje ogniochronne
Autor: Mikołaj Strażak