Zmiany w ostatnich latach dokonały się w dużej mierze w dziedzinie rezerwowania hoteli. O ile niegdyś rezerwacji dokonywano na zasadzie znajomości rynku, posiadania odpowiednich kontaktów, tak współcześnie zdecydowaną większość rezerwacji przejął internet i internetowe portale rezerwacji online.

Obsługa rezerwacji internetowych

Internet stał się niezwykle ważnym miejscem dla pozyskania nowych klientów. Co jeszcze dekadę temu wydawało się niemożliwym i nieposiadającym odpowiedniego progu zaufania przez klientów dziś jest normą. Dzięki odpowiednim, nowoczesnym portalom rezerwacji oraz systemom zabezpieczającym dokonywanie internetowych rezerwacji korzystający z internetu, poszukujący noclegu turyści bardzo często właśnie w taki sposób poszukują informacji o noclegach, ofercie jaką prezentują poszczególne obiekty, oraz cenach. Coraz większa ilość zapytań wskazuje na wyraźny trend w dziedzinie rezerwacji dokonywanych przez internet.

górski pensjonat do rezerwacji

Systemy hotelowych rezerwacji

Internetowe rezerwacje stały się jednym z najpopularniejszych sposobów poszukiwania noclegów, ich cen oraz dostępności. W szczególności typowo sezonowe miejsca przeżywają odpowiednio wcześniej (na długo przed sezonem) duży ruch i zapytania odnoście rezerwacji noclegów. Aby sprostać dużej ilości zapytań możliwe jest stosowanie oprogramowania wspierającego obsługę hotelowej recepcji. Systemy rezerwacji online pozwalają na zarządzanie rezerwacjami dokonywanymi przez internet.

Wykonane przez różne portale rezerwacyjne zapytania mogą się pokrywać i wzajemnie wykluczać. Aby wykluczyć ludzki błąd w tej dziedzinie często stosowane są dodatkowe programy wspierające działanie hoteli. Same systemy rezerwacyjne umożliwiają co prawda wgląd w grafik rezerwacji dokonywany przez ich strony internetowe, jednak aby zmaksymalizować możliwość zapełnienia hotelu czy innego obiektu noclegowego należy korzystać z kliku różnych obiektów noclegowych, gdzie można zdobyć potencjalnych klientów.

Synchronizowanie systemów rezerwacji online

Wyeliminowanie równoległych rezerwacji na 2 różnych portalach będzie niezwykle ważne dla hotelu. Dla sprawnego i automatycznego zapisywania rezerwacji korzysta się z odpowiednich systemów rezerwacji. Oprogramowanie takie synchronizuje dostępne noclegi pomiędzy bazami danych poszczególnych serwisów na których ogłasza się dany obiekt. Systemy rezerwacji mogą być przystosowane zarówno dla dużych obiektów, średniej klasy hoteli, czy obiektów hotelowych o małej pojemności. Rezerwacje hotelowe obsługiwane przez Hotel-in działają na podobnej zasadzie jak e-rezerwacje24.pl. Pozwala na niedrogie korzystanie z systemów rezerwacyjnych portali Trivago, Booking.com, Hotels.com