Zastosowanie stali konstrukcyjnej a jej właściwości

wpis w: Przemysł | 0

Każdy rodzaj stali ma unikalne właściwości, które odpowiadają określonym sposobom zastosowania. Przy wyszukiwaniu rodzaju stali należy określić, jak ważne jest zrozumienie, w jaki sposób właściwości materiału wpłyną na wszystkie aspekty konstrukcji stalowej.

Podobnie jak w przypadku większości rzeczy w życiu, przy wyborze rodzaju stali istnieją kompromisy. Wymaga to dokładnego zrozumienia procesu produkcji, budowy lub montażu oraz użytkowania produktu lub projektu przed wybraniem idealnych właściwości stali. Na jakie aspekty warto zatem zwrócić uwagę?

Spawalność

Spawalność to właściwość stali, która ma duży wpływ na to, jak łatwo można ją wykorzystać w konstrukcji i produkcji. Spawalność stali określa, jak łatwo można spawać materiał. Materiały o niskiej spawalności mogą pękać z powodu lokalnych naprężeń spowodowanych nagrzewaniem złącza spawanego. Spawalność materiałów jest odwrotnie skorelowana z hartownością materiałów. Dzieje się tak, ponieważ jeśli materiał jest utwardzalny, będzie miał tendencję do twardnienia podczas procesu spawania, co może zwiększyć kruchość i prowadzić do pękania z powodu lokalnego odkształcenia termicznego.

Zachowanie stali w procesie hartowania

Hartowalność materiału określa, jak łatwo materiał można utwardzić przez obróbkę termiczną. Wraz ze wzrostem hartowności spada spawalność i odwrotnie. Stal o odpowiedniej lub wysokiej hartowności może mieć określone poziomy twardości na etapie projektowania.

Łatwość obróbki

Obrabialność zależy od wielu czynników. Jeśli materiał jest zbyt twardy, skróci to żywotność narzędzia i radykalnie zwiększy koszty części. Jeśli materiał jest zbyt plastyczny, po cięciu może odskoczyć, co prowadzi do trudności w precyzji, ale też zwiększa ryzyko urazu osoby zajmującej się procesem. Do najbardziej wdzięcznych w obrabianiu gatunków stali zaliczamy te o mniejszej twardości oraz umiarkowanej ciągliwości.

Gięcie i kształtowanie

Elastyczność wpływa na łatwość wyginania lub formowania materiału. Jest to powszechnie wykonywane w celu formowania blachy lub nawet blachy stalowej w różne kształty, w tym wszystko, od paneli samochodowych po bardzo duże walcowane rury stalowe. Metale o wysokiej podatności na obróbkę mogą być stosowane w tłoczeniu bez konieczności stosowania drogich pras. Jednym z przykładów trudniejszych jest proces o nazwie gięcie profili.