Zastosowanie Arduino przy projektowaniu smart home

wpis w: Dom | 0

Inteligentny dom to koncepcja, która staje się coraz bardziej popularna wraz z rozwojem technologii. Dzięki wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań w smart home możemy zautomatyzować wiele aspektów domowego życia. Sprawić że będziemy zdalnie sterować oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, a także monitoringiem i systemami alarmowymi. Do tworzenia smart home przydaje się wiele rozwiązań technologicznych jedną z nich jest platforma Arduino. Jak przy jej użyciu stworzyć inteligenty dom? Sprawdź! 

Arduino w inteligentnym domu: jak zacząć i co zrobić?

Na początek musimy dokonać wyboru odpowiedniej platformy Arduino do wyboru mamy Arduino Mega, Arduino Uno. Ta pierwsza dedykowana jest do bardziej zaawansowanych technologii. Z kolei Arduino Uno jest platformą dla początkujących robotyków, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z projektowaniem systemów elektronicznych do inteligentnego domu. Kolejnym etapem jest wybór odpowiednich modułów Arduino. W tym przypadku musimy doprecyzować jaki model zarządzania inteligentnym domem chcemy wybrać. Czy ma to być jedynie zautomatyzowanie funkcji włączania i wyłączania oświetlenia, czy może zależy nam na automatycznym sterowaniu temperaturą w danym pomieszczeniu. Rozwiązań w dziedzinie funkcjonalności smart home jest całe mnóstwo. Arduino to popularna platforma programistyczna, która może być wykorzystana w inteligentnym domu do automatyzacji różnych zadań, takich jak kontrola oświetlenia, temperatury, urządzeń elektronicznych i innych urządzeń w domu. Więcej o modułach, akcesoriach i gotowych zestawach do Arduino Mega znajdziesz na stronie https://elty.pl/pl/c/Mega/74

Chcesz zacząć pracę z Arduino w inteligentnym domu? Oto co będzie Ci potrzebne

Oprócz kompletowania zestawów i modułów do Arduino przydadzą się inne równie ważne elementy. Należy do nich zaliczyć między innymi:  Kabla USB, aby połączyć Arduino board z komputerem, a także zestawu kabli, rezystorów i innych podzespołów, które pomogą Ci zbudować różne projekty. Ponadto ważny będzie również wybór odpowiednich czujników ( w zależności od projektu, który chcesz zrealizować, potrzebujesz różnych czujników i modułów, takich jak czujniki ruchu, czujniki temperatury, moduły Bluetooth i Wi-Fi). Do zaprojektowania inteligentnego domu przy użyciu Arduino niezbędne będą narzędzia do programowania. W tym przypadku przyda się środowisko programistyczne Arduino IDE, które jest dostępne bezpłatnie do pobrania na stronie internetowej Arduino.