Kiedy przychodzi do wymiany jakiekolwiek elementu mechanicznego czy elektromechanicznego w naszym układzie napędowym, sięgamy z bólem serca do kieszeni po portfel. Konsumpcyjny świat, w którym przyszło nam żyć wymusił na producentach stosowanie zabiegów, mających na celu przedwczesne starzenie się sprzętu.
Przykładowo, jeżeli kupujemy pralkę czy lodówkę z trzyletnim okresem gwarancji, idealną sytuacją dla producenta jest, kiedy urządzenie to zepsuje się jeden dzień po ustaniu okresu gwarancyjnego. Musimy wtedy zakupić kolejny sprzęt, gdyż najczęściej naprawa starego jest nieopłacalna (ze względu na sposób budowy lub politykę firmy, np. brak udostępniania części zamiennych).
Oczywiście różne instytucje chroniące dobra klientów i dbające o ich prawa, w tym organizacje pożytku publicznego Unii Europejskiej, starają się walczyć z tym szkodliwym procederem. Ostatnia ustawa wymusza dostarczanie części zamiennych przez określony czas. Niemniej miło byłoby znaleźć sprzęt, który się nie psuje, gdyż oszczędziłoby nam to czasu przy naprawach i zaoszczędzilibyśmy na kosztach eksploatacji.
Elementem, który jest wymagany w większości układów napędowych o niewielkich rozmiarach jest motoreduktor. Tradycyjne układy napędowe zajmują dużo miejsca, więc mimo zasadniczej wady motoreduktora objawiającej się brakiem możliwości przenoszenia dużych mocnych przy dużym przełożeniu (de facto taka możliwość istnieje, ale nie wykorzystuje się motoreduktorów w tym celu, gdyż osiągałyby zbyt duże rozmiary), są bardzo częstym wyborem.
Dobre motoreduktory możemy podzielić na:
-
Walcowe – z przekładnią w kształcie walca
-
Płaskie – w zasadzie takie jak walcowe, tylko można stosować dodatkowe stopnie przełożenia
-
Stożkowe – koła, których zęby toczą się po sobie
-
Ślimakowe – wirnik śrubowy i koło zębate (ślimaczyca)
Niezależnie od tego, jaki typ motereduktora wybierzemy, zapytajmy przedstawicieli firmy STM Polska, jaki jest przewidywany czas eksploatacji tego urządzenia. Nie można tego przedstawić w formie np. „gwarancja 10 letnia”, bo to wszystko zależy od współczynnika przeciążenia, mocy, sprawności etc. Po zebraniu wszystkich szczegółów, wyślijmy je do ekspertów przez zakładkę kontakt dostępną na stronie. Gwarantuję, że odpowiedź poprawi wam nastrój – motoreduktory są po prostu dobre!