Monitor dla fotografa – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

wpis w: Firmy | 0

Jaki wybrać monitor do obróbki zdjęć? To pytanie powraca na wielu forach oraz innych kanałach społecznościowych jak bumerang. W tym artykule postanowiliśmy pokazać na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy wyborze przy wyborze monitora dla fotografa. Warto zwrócić uwagę, że obecnie rynek monitorów jest niezwykle nasycony i oferuje nam ogromna ilość możliwości. W tym gąszczu różnorodnych opcji coraz trudniej się jednak odnaleźć i podjąć optymalną decyzję dostosowaną indywidualnego zapotrzebowania oraz posiadanego budżetu. My postanowiliśmy przyjrzeć się monitorom z tak zwanej najwyższej półki

Na początku jednak prześledźmy, jakie są typy monitorów:

  • CRT – to najstarszy typ monitora, którzy wszyscy starsi czytelnicy mogą pamiętać ze swoich pierwszych komputerów. W tej chwili jest jednak już bardzo mało spotykany.
  • LCD – obecnie najczęściej spotykany typ monitora. Najprawdopodobniej właśnie z niego korzystasz :).
  • OLED – to modyfikacja technologii LED, którą ma zastąpić w przyszłości.

Monitor dla fotografa, a różne Typy Matryc

Specjalistyczny monitor do obróbki zdjęćJak można się domyślić artykuł został poświęcony całkowicie technologii monitorów LED. Tutaj pojawia się kolejny podział, bowiem wyróżnia się 4 typy matryc tych monitorów

  • Matryca TN – czyli najtańsza i najbardziej popularna. Nadają się głównie do pracy biurowej i prostych codziennych czynności.
  • Matryca IPS – posiada szybszy czas reakcji i jest udaną próba naprawienia wszystkich niedociągłości matrycy TN – palety barw (Monitory IPS są w pełni 8 bitowe, a więc w pełni odwzorowują kolory), kątów widzenia etc.. Cieszy się zwłaszcza popularnością wśród gamerów oraz grafików.
  • Matryca MV – jest czymś pośrednim między monitorami z matrycami TN I IPS. Nadaje się zarówno do pracy biurowej, jak i do średnio-zaawansowanych zadań graficznych.

Także przy wyborze monitora do obróbki zdjęć zalecamy fotografowi rozglądać się głównie za matrycą typu IPS. Ponadto powinny być minimalnie 8 bitowe, posiadać opcję Widescreen, szerokie kąty widzenia, odpowiednią głębokość czerni oraz mieć powyżej 24 cali i 1200 x 1900 szerokości, co znacznie ułatwi pracę fotografowi.

Monitory Eizo

Współcześnie za najbardziej topowe modele uważane są monitory Eizo. Trzeba przyznać, że nie bez powodu. Monitor Eizo ColorEdge charakteryzuje się najbardziej szeroką gamą barw, niezwykłą dokładność kolorów oraz zaskakuje swoją ogólną wydajnością. Niższe modele monitorów Eizo także wyróżniają się jakością spośród produktów innych producentów. Oczywiście za jakość się płaci. Najwyższe Monitory Eizo kosztują nawet przeszło 8 tys. złotych – https://notopstryk.pl/pl/p/Monitor-EIZO-ColorEdge-CG2730-27/6611
Polecamy dokładniej sprawdzić ofertę na stronie sklepu. Notopstyk.pl – https://notopstryk.pl/pl/producer/EIZO/78