Przechowywanie może być krótkoterminowe w przypadku towarów w tranzycie lub długoterminowe w celu zgromadzenia zapasów roboczych, które można wykorzystać do długoterminowego planowania i dystrybucji lub wykorzystać jako nieprzewidziane okoliczności.
Zapasy w magazynie działają jak bufor regulacyjny między dostawami (zapisami zapasów), które są zwykle nieciągłe, a potrzebami (dostawy zapasów), które są zwykle regularne lub nieoczekiwane (awaryjne). Zarządzanie zapasami polega na zarządzaniu odpowiednim poziomem zapasów w magazynie dla potrzeb bieżących, jak również pewnym poziomem zapasów w sytuacjach awaryjnych. Zapasy mają koszt – cenę towarów plus opłaty za magazynowanie (czynsz, zasoby ludzkie i materiały). Dobry system zarządzania zapasami wymaga odpowiedniej równowagi między kosztami a odpowiedzią na potrzeby. W Stalbox.pl znajdziesz odpowiednie zabezpieczenia dla towarów w postaci koszy metalowych czy pojemników siatkowych, które idealnie dostosują się do zadań.
Decyzja o utworzeniu zapasów zależy od kilku czynników. Po pierwsze, musisz zrównoważyć korzyści z posiadania zapasów z kosztami ich wykonania. Po drugie, musisz pomyśleć o:
- ochrona przed niepewnością – jeśli dostawy są opóźnione, wystarczające zapasy chronią przed wyczerpaniem zapasów
- ceny zakupów hurtowych są na ogół niższe
- przewidywanie wahań lub sytuacji awaryjnych.
Przechowywanie towarów:
Wymagania dotyczące przechowywania są znacznie bardziej rygorystyczne w przypadku artykułów spożywczych niż artykułów niespożywczych. Niespełnienie tych wymagań zagrozi jakości i bezpieczeństwu artykułów spożywczych. Specyficzne wymagania podane są na opakowaniach artykułów spożywczych. Jeśli nie ma specyfikacji, dobre praktyki wymagają:
- miejsce zacienione (brak bezpośredniego światła słonecznego na towar)
- suche otoczenie (wilgotność poniżej 70%)
- temperaturę od 0 ° C do 30 ° C.
Za utrzymanie jakości przechowywanych artykułów spożywczych odpowiedzialny jest magazynier. Właściciele sklepów muszą zaznaczyć w raporcie magazynowym wszelkie problemy z jakością i wszystkie towary zbliżone do daty ważności. Większość artykułów nieżywnościowych można przechowywać w nieoptymalny sposób przez kilka dni bez większych uszkodzeń, podczas gdy produkty spożywcze psują się bardzo szybko lub natychmiast.