Konwersja roweru na elektryczny (ebike) – na co zwrócić uwagę?

wpis w: Sport | 0

Rowery elektryczne, inaczej nazywane ebike’ami, są pojazdami dwukołowymi nowej generacji. Są szczególnie wskazane dla osób, które musiały zrezygnować z jazdy na tradycyjnym rowerze w wyniku kontuzji, gdyż pozwalają na dalszą radość z jazdy przy ograniczeniu włożonego w nią wysiłku. Rozwiązanie, które zaproponowała branża, pozwala zmienić dowolny rower w wymarzonego ebike dzięki zastosowaniu elementów bądź specjalnego zestawu do konwersji. Na co jednak uważać przy ich wyborze?

Konwersja roweru na elektryczny

To zabieg stosunkowo prosty jednak wymagający podstawowej wiedzy z zakresu budowy roweru i umiejętnego dobrania elementów składowych takich jak akumulator, silnik, hamulce oraz manetki. Czym się kierować przy wyborze tych elementów?

  • Silnik bezszczotkowy i bezoporowy.Zestawy do konwersji zawierają przede wszystkim silniki montowane w piastach. Przykładem takiego silnika jest BLDC czyli bezszczotkowy silnik prądu stałego często nazywany także silnikiem bezoporowym. Silniki BLDC charakteryzuje znacznie mniejszy, w porównaniu do tego w silnikach szczotkowych, opór w związku z czym nawet w przypadku rozładowania akumulatora czy wyłączeniu napędu, ten pozwala na jazdę w dogodnych warunkach.
  • Napęd i jego markaWażnym jest zakup napędu znanej marki, która jest w stanie zagwarantować kompatybilność z innymi podzespołami i częściami zamiennymi. Do najpopularniejszych i sprawdzonych marek należą takie jak Bafang i Shimano.
  • Pojemność akumulatoraAkumulator, inaczej nazywany baterią, to element odpowiedzialny za magazynowanie prądu dostarczanego do zasilenia roweru elektrycznego. To od jakości i rodzaju ogniw zależne są zasięg ebike oraz żywotność akumulatora. Najczęściej spotykane w zestawach do konwersji roweru na elektryczny są najefektywniejsze, dla tego typu pojazdów, ogniwa litowo-jonowe. Zalecany jest również wybór akumulatorów z napięciem 36V, który gwarantuje mniejsze spadki mocy a także większą sprawność i prędkość zachowując moment obrotowy.

Innym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest rama roweru przeznaczonego do konwersji. Poszczególne elementy zestawu do konwersji mają określona bryłę, która niestety może nie pasować do ramy każdego typu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów mających doświadczenie w serwisowaniu ebike’ów, konwersji rowerów na elektryczne i zajmujących się dystrybucją części na nią pozwalających – takich jak Energy-bike.

 

Z bogatą ofertą zestawów do konwersji zapoznasz się na stronie: https://energy-bike.pl/kategoria-produktu/zestawy-do-konwersji/.