Branża fonograficzna w ciągu ostatnich 20 lat zmieniła się nie do poznania. Kupowanie fizycznych nośników muzycznych stało się dużo mniej popularne, niż miało to miejsce w latach 90 ubiegłego wieku. Przemysł muzyczny niewątpliwie znacznie się zmienił od tej pory. Obecnie duża ilość osób słucha muzyki przez internet za pomocą różnych portali oraz aplikacji. Najbardziej znanymi wydają się Spotify, Tidal, a także youtube, którego część osób odpala, żeby posłuchać muzyki. Pomimo tego nadal jest bardzo dużo grupa osób kupująca oryginlane płyty cd i winylowe w sklepach muzycznych. Oczywiście wydawnictwa nie osiągają one takich nakładów, jak we wcześniejszych latach, jednak głosy wieszczące ich całkowite zniknięcie na początku rewolucji muzycznej spowodowanej pojawieniem się MP3, okazały się mylne.
Początki płyt winylowych
Płyty Winylowe pojawiły się pod koniec lat 50 (zobacz: https://en.wikipedia.org/wiki/Phonograph_record ), kiedy wpadnięto na pomysł na użycie żywicy winylowej do produkcji płyt. Od tego czasu przez ponad 30 lat były dominującym nośnikiem muzycznym. W 1982 roku pojawiła się natomiast pierwsza płyta CD. Co prawda technologia zapisu danych na nośniku optycznym została wynaleziona dużo wcześniej, ponieważ już pod koniec latach 60. Jednak jej twórca musiała czekać, aż 12 lat, aby jego wynalazek przeszedł przez urząd patentowy i doczekał się powszechnego użycia. Można to uznać za kolejny przełom na rynku fonograficznym , a także w całej historii muzyki. nie da się bowiem ukryć, że jej nośniki zawsze wywierały ogromny wpływ na jej rozwój. Pojawienie się płyt winylowych umożliwiło dotarcie milioną, a może nawet i mililiarda osób, do różnorodnych nagrań z całego świata, co niewątpliwie miało ogromny wpływ na powstawanie nowych gatunków muzycznych.
Jeśli jest zainteresowany kupnem płyt winylowych, to polecamy sklep CD-DVD-VINYL.PL – płyty cd muzyka sklep
Druga młodość płyt winylowych
ostatnich latach coraz większą popularnością ponownie zaczynają cieszyć się płyty winylowe. Z roku na rok ich nakłady stają się coraz większe. Analitycy korporacji Deloitte wyrażają opinie, że to chwilowa moda, jednak czas pokaże, zwłaszcza, że po czarne krążki sięgają coraz częściej młode osoby. Magia czarnej płyty objawia się na kilka sposobów. Po pierwsze przez głęboki bas i jakość brzmienia. Melomani mówią, że jest on niepodrabialny i mimo rozwoju technologii muzyka z płyty winylowej brzmi najlepiej. Po drugie względy estetyczne. Okładki płyt winylowych są całkiem sporych rozmiarów, dzięki czemu można docenić kunszt wykonania grafiki. Po trzecie kupując płytę winylową w sklepie dajesz więcej zarobić artyście i wytwórni, niż wtedy, kiedy wykupiłabyś dostęp do Spotify. Te trzy rzeczy, to wydaje się główne powody, dlaczego płyty winylowe przeżywają swoją drugą młodość.