Modeli sportowego obuwia na rynku jest tak wiele, że nie sposób zapamiętać charakterystycznych cech poszczególnych typów. Na szczęście z pomocą przychodzą producenci obuwia, którzy tworzą obuwie dla określonej dyscypliny sportowej i skutecznie o tym komunikują.
Dziś wchodząc do sklepu internetowego znajdziemy kategorie dedykowane każdej dyscyplinie sportowej. Nie musimy zatem wnikać w specyfikację techniczną danego obuwia i na jej podstawie określić, czy sprawdzą się do gry w siatkówkę halową lub bieganie w terenie. Podobnie jest w przypadku obuwia do fitnessu. W niemal każdym sklepie znajdziemy kategorię poświęconą takiej aktywności fizycznej.
Czym charakteryzują się obuwie do fitnessu?
Na pozór w charakterze obuwia do fitnessu sprawdzi się niemal każda para butów sportowym. W istocie jednak to przekonanie okazuje się błędne. Obuwie fitness powinno wykazywać kilka szczególnych właściwości, aby móc bez trudu dotrzymywać kroku innym uczestnikom zajęć fitness lub wykonywać bez trudu wszystkie ćwiczenia w domu.
Elastyczna podeszwa
Podczas wykonywania takich ćwiczeń jak siat podparty czy deska okazuje się, że w nie każdych butach jesteśmy w stanie je wykonać. Zbyt twarda podeszwa, nie będzie odpowiednio zginać się wskutek czego wykonując ćwiczenia z podparciem na palcach, ciężar zamiast rozkładać się na całych palcach i przedniej części stopy, spoczywać będzie na czubkach palców. Nie trudno zatem domyślić się, że obuwie do biegania w terenie o twardej podeszwie i dodatkowych wzmocnieniach stabilizujących kostkę, nie sprawdzi się na zajęciach fitness.
Niska waga
Obuwie do fitnessu powinno cechować się niską wagą, gdyż niektóre z ćwiczeń w pozycji leżącej np. tzw. “nożyczki” trudniej będzie wykonywać zwłaszcza osobom początkującym.
Odpowiednia amortyzacja i stabilizacja
Podskoki, przysiady, klęk, skakanie na skakance i wiele innych czynności wymaga odpowiedniego podparcia kostki w celu uniknięcia kontuzji. Ćwiczenie w zwykłych trampkach nie jest zatem bezpieczny rozwiązaniem.