Jak pomóc dziecku w radzeniu sobie z lękiem podczas wizyty u lekarza pediatry?

wpis w: Poradnik | 0

Wizyta u lekarza zawsze wzbudza niepokój, szczególnie u dzieci. Niemniej ważne jest , aby nie zaniedbywać badań i wizyt kontrolnych. Skąd właściwie może brać się lęk podczas wizyty u lekarza pediatry?

Lęk może mieć różne podłoże. Przeważnie głównym z powodów jest strach i obawa przed ewentualnym bólem, np. związanym z badaniem czy ukłuciem igłą. Nierzadko zdarza się że lęk ma podłoże traumatyczne związane z wcześniejszymi doświadczeniami w gabinecie pediatrycznym. Czasem diagnoza, czy decyzja o hospitalizacji może zadziałać na dziecko stresogennie na tyle że nie będzi emiało ono ochoty na kolejne wizyty u lekarza pediatry.

Jak pomóc dziecku przezwyciężyć lęk związany z wizyta u pediatry?

Jeśli to możliwe znajdźmy pediatrę który będzie wykazywał zachowania empatyczne. Będzie cierpliwy wytłumaczy dziecku na czym będzie polegało badanie, czy poinformuje o przebiegu wizyty. W każdym przypadku liczy się dobre przygotowanie dziecka do wizyty. Najlepszym rozwiązaniem będzie spokojna rozmowa z dzieckiem na temat wizyty, wyjaśnienie dlaczego jest ona konieczna i czego dziecko będzie mogło spodziewać się na wizycie.

Wybierz pediatrę z polecenia

Dobrym rozwiązaniem będzie również wybór pediatry z polecenia. Najlepiej takiego który przyjmuje w naszej okolicy. Sprawdźmy jakie kompetencje ma pediatra, jakie ma specjalizacje, gdzie przyjmuje i jak długo trzeba czekać na wizytę. To może być kluczowe w przypadku kiedy będziemy chcieli umówić się na wizytę w możliwie szybkim czasie. Większość placówek medycznych praktykuje zapisy online. Zatem w pierwszej kolejności warto zrobić rozeznanie w której placówce przyjmuje pediatra i zdecydować się na zapisy na wizytę online. Dla przykładu Łódź to miasto w którym funkcjonuje wiele placówek świadczących opiekę pediatryczną. Tutaj jedną z polecanych jest Poradnia Medan – zapisy online do lekarza pediatry możliwe są do realizacji na stronie: https://www.poradnia-medan.com/