Jak dbać o dysze przemysłowe? Poznaj trzy sztuczki!

wpis w: Firmy, Poradnik | 0

W przemyśle nierzadko zachodzi konieczność czyszczenia różnych powierzchni. Wówczas mamy do dyspozycji różnego rodzaju środki chemiczne oraz czystą fizykę, czyli dysze tryskającą cieczą pod ciśnieniem. Kiedy już wybierzemy odpowiednią dyszę przemysłową do czyszczenia np. zbiornika, możemy zadać sobie pytanie, w jaki sposób (i czy w ogóle) takie dysze konserwować. W tym artykule omówimy trzy kluczowe sztuczki, które pozwolą Ci maksymalnie wydłużyć żywotność dysz przemysłowych. Jeśli jesteście ciekawi jak to zrobić, zapraszamy do lektury niniejszego poradnika.

1. Używaj dyszy przemysłowej zgodnie z przeznaczeniem

Niektóre dysze wykonane są z materiałów, które nie mogą być używane z niektórymi płynami. Np. polichlorek winylu jest odporny na działanie wielu kwasów, w tym kwasów siarkowych, solnych, azotowych czy benzyny. Jednak dysze wodne wykonane ze stali nierdzewnej (a takie najczęściej bierzemy pod uwagę) będą miały pewne ograniczenia w zależności od wykorzystanego stopu. Dlatego zanim nabijemy instalacje preparatem czyszczącym czy środkiem chemicznym do zraszania, upewnijmy się, że dysza to wytrzyma.

2. Osuszaj przewody wodne i powietrzne

Jeżeli regularnie używamy w zakładzie dysz wodnych, ten problem w zasadzie nas nie dotyczy. Gorzej, jeśli w danym segmencie firmy występują przestoje. Wówczas wewnątrz instalacji mogą zbrylać się zanieczyszczenia. Jeśli taką instalację ożywimy, to wówczas taka bryłka zanieczyszczeń może się oderwać i zapchać naszą dyszę przemysłowa. Dlatego zanim zaczniemy pracę, upewnijmy się, że instalacja jest w 100% wolna od zanieczyszczeń.

3. W razie wątpliwości, skonsultuj się z producentem dyszy

Lepiej zapytać raz za dużo niż raz za mało. Jeżeli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób używać danego typu dyszy lub jakim środkiem ją konserwować – zapytajmy sprzedawcy lub producenta. Posiadają oni tzw. karty produktowe, w których podane są najważniejsze parametry (maksymalne dopuszczalne ciśnienie, temperatura płynu, maksymalna gęstość etc.). Dzięki temu zaoszczędzimy sobie nerwów i przestojów w zakładzie przemysłowych, związanych z uszkodzeniem bądź całkowitą destrukcją dyszy.

Więcej informacji na temat dysz przemysłowych znajdziesz na stronie PNR Polska: http://www.dysze-wodne.pl