Czujki ruchu PIR

wpis w: Poradnik | 0

Czujka podczerwieni to urządzenie elektroniczne, które służy do wykrywania pewnych cech otoczenia. Czyni to poprzez emisję lub wykrywanie promieniowania podczerwonego. Czujniki na podczerwień są również w stanie mierzyć ciepło emitowane przez obiekt i wykrywać ruch.

Passive InfraRed (PIR), czyli technologia podczerwieni znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale także w życiu codziennym. Najpopularniejszymi urządzeniami codziennego użytku wykorzystującymi detektor podczerwieni są telewizory, które interpretują sygnały wysyłane z pilota. Pasywne czujniki podczerwieni są używane w systemach wykrywania ruchu, a czujniki LDR są używane w systemach oświetlenia zewnętrznego. Kluczowe zalety czujników na podczerwień to ich niski pobór mocy, ich proste obwody i przenośne funkcje.

Teoria promieniowania podczerwonego

Fale podczerwone nie są widoczne dla ludzkiego oka. W widmie elektromagnetycznym promieniowanie podczerwone można znaleźć między obszarami widzialnymi i mikrofalowymi. Fale podczerwone mają zwykle długość fali od 0,75 do 1000 µm. Widmo podczerwieni można podzielić na bliską podczerwień, średnią podczerwień i daleką podczerwień. Obszar długości fali od 0,75 do 3 µm jest znany jako obszar bliskiej podczerwieni. Obszar pomiędzy 3 a 6 µm jest znany jako obszar średniej podczerwieni, a promieniowanie podczerwone o długości fali większej niż 6 µm jest znane jako daleka podczerwień.

Czujki PIR ruchu

Czujki ruchu PIR wykorzystują technologię podczerwieni do wykrywania poruszających się obiektów o określonej temperaturze w strefie dozoru. Pasywny czujnik na podczerwień wykrywa ciepło ciała (energię podczerwoną), wyszukując zmiany temperatury. Jest to najczęściej używany czujnik ruchu w systemach bezpieczeństwa domu. Gdy uzbroisz system, aktywuje to czujniki ruchu, które zgłaszają możliwe zagrożenia. Gdy czujnik ruchu PIR się zostanie uzbrojony, może wykryć ciepło i ruch w otaczających obszarach, tworząc ochronną „siatkę”. Jeśli poruszający się obiekt blokuje zbyt wiele stref siatki, a poziomy energii podczerwieni zmieniają się gwałtownie, czujnik podczerwieni wyzwala alarm.

Czujki PIR – jak działają

W dużym uproszczeniu czujka działa na zasadzie wykrywania intruza wchodzącego do chronionego obszaru, gdy energia podczerwień emitowana z ciała intruza jest skupiana przez soczewkę Fresnela lub segment lustra i zachodzi na część chipa, która wcześniej “patrzyła” na znacznie chłodniejszą część chronionego obszaru.

Więcej na temat czujek PIR dostępne jest na stronie https://www.fonex.pl/kategorie/czujki-pir-129.html