Wygodne podróżowanie samochodem – bez własnego samochodu

wpis w: Podróżowanie | 0

Wyobrażasz sobie możliwość wygodnego podróżowania samochodem bez konieczności jego zakupu i utrzymania? Własny samochód dla wielu osób nie jest luksusem a koniecznością. O dziwo w dużych miastach posiadanie samochodu jest szczególnie kłopotliwe – brak miejsc parkingowych, cykliczne korki na drogach oraz wysokie opłaty OC powiększają koszty posiadania własnego samochodu. Wiele osób z dużych miast rezygnuje z posiadania własnego samochodu jeżeli okoliczna ich mieszkaniu infrastruktura (dostępność sklepów, szybka kolej czy często kursujące linie autobusowe) umożliwia im sprawne poruszanie się po mieście. Problematyczne stają się „okazjonalne” konieczności szybkiego dotarcia samochodem „pod drzwi”, lub wyjazdy za miasto.

Warszawa planuje wynajem samochodów „na czas”

W ostatnich dniach UM Warszawa ogłosił, że planuje podpisać umowę z firmami, które zaoferują mieszkańcom miasta wynajem samochodów elektrycznych na czas. Sieć wypożyczalni ma pracować w sposób „automatyczny” dla zarejestrowanych w systemie userów. Całość przypomina trochę sieć wynajmującą rowery miejskie. Sporą dyskusję wywołały szczegóły dotyczące funkcjonowania tego projektu. Poza informacją że system będzie działać samodzielnie, bez kontroli innych osób wywołuje kontrowersje związane z higieną pojazdów (welurowe fotele to nie siodełka rowerów), dostępności miejsc parkingowych dla samochodów (samochody elektryczne należy podłączać do ładowania po skończonej jeździe, aby były gotowe do użytkowania) i opłacalności całego projektu. Według założeń opłaty mają być pobierane za czas korzystania z samochodu a nie przejechane kilometry, co wiąże się z płaceniem m.i. za stanie w korkach.

samochód na ulicy

Wynajem samochodów w innych miastach

Podczas gdy w Warszawie system budzi wiele kontrowersji w wielu zachodnich krajach podobne rozwiązania funkcjonują bez zarzutów. Co prawda nie cieszą się one popularnością na hurra, ponieważ w dużych miastach ameryki mieszkańcy przyzwyczajeni są do posiadania własnego samochodu lub korzystania z taksówek. W europejskich miastach system wypożyczania samochodu miejskiego ma większą szansę powodzenia. Mogą z niego korzystać między innymi turyści i podróżni, którzy posiadają możliwość nawigowania się (z telefonu), omijają przy okazji zdanie się na taksówki czy komunikację miejską.
Na wypożyczalnie samochodowe oczekują też mieszkańcy Gdańska, Sopotu i Gdyni, gdzie infrastruktura niezbędna do tego typu instalacji będzie łatwiejsza do wdrożenia.