Fujifilm – dzieje legendarnej firmy fotograficznej

wpis w: Firmy | 0

Pasjonatom fotografii z pewnością nie trzeba przedstawiać japońskiej firmy Fujifilm. W świadomości ogółu kojarzona jest ona szczególnie z filmami do aparatów, a także z samymi aparatami. Jej charakterystyczne logo często można zobaczyć w różnego rodzaju “tekstach” kultury popularnej – filmach, komiksach etc. Firma Fujifilm istnieje od połowy lat 40 ubiegłego wieku i jest jedną z najstarszych firm specjalizujących się w produkcji aparatów i sprzętu fotograficznego Jej nazwa, jak łatwo się domyślić pochodzi od góry Fuji położonej na wyspie Honsiu. Co ciekawe – wczesne logo Fujifilm zawiera obrys góry Fuji. Później jednak zrezygnowano z niego na rzeczy bardziej minimalistycznego wzoru. Poniżej przedstawiamy krótki zarys jej historii. Przy redakcji artykułu pomógł Fujifilm sklep internetowy – Notopstryk.pl.

Geneza firmy Fujifilm

Obecna firma Fujifilm Holdings Corporation wywodzi się od Fuji Photo Film Co. powstałej 1934 roku w Tokio. W początkowym okresie funkcjonowania specjalizowała się ona w produkcji celuloidowych błon fotograficznych. Następnie po produkcji papierów fotograficznych oraz klisz filmowych firma Fujifilm rozpoczęła produkcję obiektywów Fujinon oraz aparatów fotograficznych. Ponadto firma zaczęła się specjalizować także produkcję klisz drukarskich, które potem zostały zastąpione Płytami PS do tak zwanego druku offsetowego.

Fujifilem, a jej konkurencja z firmą Estamn Kodak

Przez lata firma Fujifilm pomimo dużych sukcesów nadal pozostawała w tyle za jej głównym konkurentem, czyli firmą Estman Kodak. Prawdą jest jednak, że druga z nich była bardziej przeznaczona dla masowego odbiorcy, natomiast produkty marki Fujifilm stawiało przed wszystkim na jakość swoich wyrobów przez co jej głównymi odbiorcami byli profesjonaliści. W latach 70 udział w rynku firmy Fujifilm szacowano na 4%, co nie było małą liczbą.

filmy do aparatów

Pierwszy w pełni cyfrowy aparat

W latach 90 głównie za sprawą bogatej gamy oferowanych produktów oraz rozprzestrzenienia się rynków azjatyckich firma fujifilm zaczęła obejmować stanowisko lidera w produkcji aparatów. Wszystko zmieniło się powszechnym wprowadzeniu fotografii cyfrowej. Fotografia analogowa, w której specjalizowały się obydwie firmy przeszła do niszy. Co ciekawe summa summarum zwycięsko z tego pojedynku wyszła firma Fujifilm, która do dzisiaj sprzedaje swoje kultowe klisze.

Podsumowanie

Pierwszy aparat cyfrowy typu konsumenckiego został wypuszoczny przez firmą Fujifilm w 1988 roku. Modelem Fujix DS-1P firma Fujifilm po raz kolejny zapisał się w historii fotografii, a zarazem weszła w nowa epokę w fotografii. O epoce cyfrowej w historii firmy Fujifilm dowiedzą się Państwo w drugiej części artykułu – już za miesiąc!

Przy redakcji korzystano m.in z artykułów:
https://www.optyczne.pl/index.php?art=256

http://www.fujifilmholdings.com/en/about/history/index.html