Czy obsługa wózka widłowego jest łatwa?

wpis w: Firmy | 0

Wiele osób zastanawia się nad tym czy obsługa wózka widłowego jest łatwa i czy poradziliby sobie z taką pracą. Okazuje się, że osoby bezrobotne często rozważają możliwość zrobienia kursu na wózek widłowy, aby podjąć pracę przy jego obsłudze. Prawda jest taka, że wszystkiego można się nauczyć. Jeśli ktoś jest rozważny, cierpliwy i dokładny, bez przeszkód może zostać operatorem wózka widłowego. Prowadzenie samochodu może się nauczyć praktycznie każdy, dlatego z wózkiem widłowym jest podobnie. Natomiast warto zdawać sobie sprawę z kilku istotnych kwestii.

Co wiąże się z obsługą wózka widłowego?

Obsługa wózka widłowego wiąże się także bezpośrednio z kwestią bezpieczeństwa. Jeżeli ignorowane są przepisy BHP, lub nie chcemy ich przestrzegać podczas pracy, wózek widłowy staje się dla operatora zagrożeniem. Pamiętajmy, że wózek widłowy nie tylko jeździ, ale także unosi na sporą wysokość nawet kilkutonowe ładunki. Błędy i niedopatrzenia mogą kosztować nie tylko poważnymi stratami finansowymi, ale istnieje także zagrożenie życie i zdrowia. Obsługując wózek widłowy trzeba mieć świadomość tego, co może zagrażać i jak dbać o swoje bezpieczeństwo.

obsługa wózka widłowego

Dla przykładu przez rozpoczęciem pracy na wózku widłowym, każdego dnia, należy sprawdzić stan wózka widłowego. Polega to na przyjrzeniu się różnym elementom mechanizmu podnoszącego, a także wózkowi widłowemu, czy wszystko jest w porządku, czy nie występują awarie, pęknięcia, inne usterki mogące wpłynąć na bezpieczeństwo. Sprawdzić także trzeba układ jezdny, kierowniczy i hamulcowy, należy wykonać kilka prób jazdy, skrętów, zahamowań aby sprawdzić, czy wózek porusza się prawidłowo. Trzeba także wykonać ruch mechanizmem podnoszenia bez obciążenia, aby upewnić się, że działa prawidłowo. Są to czynności wymagane przed podjęciem pracy. Dopiero upewniwszy się, że wózek działa prawidłowo można przystąpić do dalszych czynności.

Przy stwierdzeniu nieprawidłowości w jakimkolwiek elemencie, należy kategorycznie odmówić pracy tym wózkiem i zgłosić usterkę przełożonemu czy konserwatorowi, celem jej usunięcia.

Czy praca na wózku widłowym jest dla każdego?

To, że każdy może nauczyć się obsługiwać wózek widłowy nie oznacza, że taka praca jest dla każdego. Wymaga bowiem cierpliwości, ciągłego skupienia, dokładności, drobiazgowości. Osoba niecierpliwa może zacząć się nudzić tą pracą co może poskutkować obniżeniem poziomu koncentracji. Zwykle trzeba jeszcze pogodzić presję czasu z tym, aby czynności wszystkie wykonywać zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa, co czasami nie idzie w parze. Wbrew pozorom, taka praca może być stresująca i wymagająca bardziej, niż to się na pozór wydaje. Doświadczony operator wózka widłowego może jednak liczyć na względnie dobre wynagrodzenie.